Anestezija (narkozė) ir Jūsų augintinis / Kraujo tyrimai

Trys priežastys, kodėl atliekamas priešanestezinis kraujo tyrimas:

 1. Padeda veterinarijos gydytojui parinkti geriausią anestezijos būdą Jūsų augintiniui.
  Surinkęs anamnezę veterinarijos gydytojas tikrina augintinio sveikatą. Kadangi vidaus organų ir kraujo ląstelių negalima įvertinti kitokiais būdais, rekomenduojame atlikti kraujo tyrimus augintiniui jau šiandien. Priklausomai nuo amžiaus ir augintinio būklės, kraujo tyrimų derinys bus parinktas iš žemiau išvardytų parametrų.
 2. Padeda aptikti užslėptas, kliniškai nepasireiškusias ligas.
  Diagnostiniai tyrimai padeda aptikti ligas ankstyvoje jų stadijoje. Anksti diagnozavus ligą galima užkirsti kelią galimoms komplikacijoms po intervencinių procedūrų.
 3. Apsaugo augintinio sveikatą.
  Veterinarijos gydytojui atlikus diagnostinius tyrimus, įprastai rezultatai palyginami su normos ribomis. Normos ribos (arba intervalas), tai ribos, parinktos pagal daugumos sveikų augintinių kraujo parametrų rezultatus. Kadangi šie intervalai yra gana dideli, įmanoma, jog reikšmingi pokyčiai Jūsų augintiniui gali pasireikšti tose ribose, kurios kitiems yra norma.

Jūsų augintinio sveikatos sekimas leidžia mums atkreipti dėmesį į menkus pasikeitimus, kurie kitu atveju būtų nepastebėti. Anksti nustačius diagnozę galima skirti ankstyvą gydymą, o tai augintiniui suteikia galimybę pasveikti esant minimaliems sveikatos pažeidimams.

Priešanestezinis tyrimas gali būti kaip atskaitos taškas normos riboms Jūsų gyvūnui ir veterinarijos gydytojui
padės stebti gyvūno sveikatą ateityje. Kaip ir žmonių, Jūsų katės arba šuns sveikata keisis senstant. Kadangi gyvūnai sensta greičiau nei žmonės, jų sveikatos pokyčiai yra greitesni.

Hematologija

Bendras kraujo tyrimas (CBC). Tyrimas pateikia išsamią informaciją apie raudonuosius kraujo kūnelius, baltuosius kraujo kūnelius ir trombocitus. Bendras baltųjų kraujo kūnelių skaičius, kartu su leukocitų skaičiumi, gali padėti nustatyti pagrindines ligas, uždegimą, nesugebėjimą kovoti su infekcija ir leukemiją.

Mažas trombocitų skaičius gali rodyti galimą krešėjimo sutrikimą. Veterinarijos gydytojas gali patarti atidėti operaciją, jei pastebima anemija, uždegimas arba ypač mažas trombocitų kiekis, nes tai gali sukelti rimtų chirurginių komplikacijų.

Biochemija

Šarminė fosfatazė (ALKP). Fermentas aptinkamas daugelyje audinių, įskaitant kepenis ir kaulus. Padidėjęs fermento kiekis gali rodyti kepenų ligą, Kušingo sindromą ar steroidų terapiją.

Bendrasis baltymas (TP). TP lygis gali rodyti dehidrataciją, uždegimą ir kepenų, inkstų, žarno ligas.

Kraujo šlapalo azotas (BUN/UREA). BUN gaminamas kepenyse ir išsiskiria per inkstus. Neįprastai didelis BUN kiekis gali rodyti inkstų ligas arba dehidrataciją, o mažas gali būti susijęs su kepenų ligomis.

Alaninaminotransferazė (ALT). Fermentas, kurio kiekis padidėja esant kepenų ląstelių pažeidimams.

Kreatininas (CREA). Kreatininas yra raumenų metabolizmo šalutinis produktas, pasišalinantis per  inkstus. Padidėjęs šis rodiklis gali rodyti inkstų ligas, šlapimo takų obstrukciją arba dehidrataciją.

Kraujo gliukozė (GLU). Didelis kiekis gali rodyti diabetą. Katėms aukštas GLU lygis gali rodyti stresą, kurį galbūt patyrė  veterinarijos klinikoje ar kelionės metu. Nedidelis kiekis gali rodyti kepenų ligas, infekciją ar tam tikrus auglius.

Albuminas (ALB). Baltymas, kuris yra gaminamas kepenyse. Sumažejęs šio baltymo lygis gali rodyti lėtines kepenų, inkstų ligas, žarnyno uždegimą.

Bendras bilirubinas (TBIL). Bilirubinas yra hemoglobino skilimo produktas, taip pat tulžies komponentas. Kraujo bilirubino koncentracija yra naudinga diagnozuojant kepenų ligas ir gali padėti nustatyti tam tikras mažakraujystės rūšis.

Lipazė (LIPA). Padidėjęs lipazės kiekis kraujyje gali reikšti galimą pankreatitą, virškinamojo trakto ligas ir tam tikrų medikamentų vartojimą.

Amilazė (AMYL). Kasos gaminamas fermentas. Kasa amilazę išskiria, kad pagelbėtų virškinimui. Padidėjusi koncentracija kraujyje gali rodyti kasos ligas.

Cholesterolis (CHOL). Cholesterolio lygis gali padidėti esant daugeliui sutrikimų (hipotiroidizmui ir kepenų, inkstų ligoms).

Fosforas (PHOS). Padidėjęs fosforo kiekis gali būti inkstų ligos rodiklis.

Kalcis (Ca2+). Koncentracijos padidėjimas gali indikuoti prieskydinių liaukų ir inkstų ligas ar būti tam tikrų tipų navikų rodiklis.

Elektrolitai

Natris, kalis, chloras (Na+, K+, Cl-). Šių elektrolitų balansas yra gyvybiškai svarbūs Jūsų augintinio sveikatai. Nenormalūs kiekiai gali būti pavojingi gyvybei. Elektrolitų tyrimas yra svarbus vertinant vėmimo, viduriavimo, dehidratacijos ir kardiologinius (širdies) simptomus.

Šlapimo tyrimai

Šlapime yra šalutinių produktų iš daugelio organų, pavyzdžiui, inkstų, kepenų ir kasos. Nenormalūs kiekiai šių šalutinių produktų gali rodyti diabetą, kepenų arba šlapimo takų ligas.

Endokrinologija

Tiroksinas (T4). Tai yra skydliaukės hormonas, cirkuliuojantis kraujyje, kurio lygio matavimas yra naudingas diagnozuojant skydliaukės ligas. Skydliaukės ligos pasireiškia tiek katėms, tiek šunims ir gali turėti rimtą poveikį sveikatai, jei negydoma. Tyrimas yra ypač svarbus katėms, vyresnėms nei septyneri metai.

Kiti tyrimai

 • Krešėjimo tyrimas gali padėti užtikrinti tinkamą kraujo krešėjimą,
 • Feline proBNP – širdies “perkrovos” indikatorius katėms,
 • Elektrokardiograma (EKG) leidžia diagnozuoti širdies veiklos pokyčius, stebėti patologinio proceso eigą,
 • Kačių imunodeficito virusas (FIV) ir kačių leukemijos virusas (FeLV),
 • UPC – ištirti inkstų funkciją.

Veterinarijos gydytojui atlikus diagnostinius tyrimus, įprastai rezultatai palyginami su normos ribomis. Normos ribos (arba intervalas), tai ribos, parinktos pagal daugumos sveikų augintinių kraujo parametrų rezultatus. Kadangi šie intervalai yra gana dideli, įmanoma, jog reikšmingi pokyčiai Jūsų augintiniui gali pasireikšti tose ribose, kurios kitiems yra norma.

Jūsų augintinio sveikatos sekimas leidžia mums atkreipti dėmesį į menkus pasikeitimus, kurie kitu atveju būtų nepastebėti. Anksti nustačius diagnozę galima skirti ankstyvą gydymą, o tai augintiniui suteikia galimybę pasveikti esant minimaliems sveikatos pažeidimams. Priešanestezinis tyrimas gali būti kaip atskaitos taškas normos riboms Jūsų gyvūnui ir veterinarijos gydytojui padės stebti gyvūno sveikatą ateityje.

Kaip ir žmonių, Jūsų katės arba šuns sveikata keisis senstant. Kadangi gyvūnai sensta greičiau nei žmonės, jų sveikatos pokyčiai yra greitesni.